Lukáš Sterenčák: V zápasech, které se mi nepovedly, mě tým naštěstí podržel střeleckými hody

Východočeský brankář Lukáš Sterenčák, který již několikrát přiznal, že se v brněnském A-týmu cítí jako doma, se stejně jako ostatní hokejbalisté těší na novou sezónu. Také jemu jsme položili nějaké otázky a mnozí z Vás se níže možná dozvíte něco, co jste o tomto gólmanovi ještě nevěděli.

1) Jak probíhá tvoje letní příprava ?

Moje letní příprava je hlavně ve znamení odpočinku. Sezona pro mě skončila už druhým rokem až v polovině června a teď začátkem srpna už se zase potím ve výstroji. Čas mezi tím jsem se tedy snažil co nejvíce věnovat pohodě, regeneraci, rodině a výletům. Jelikož jsem chytal celou sezonu za dva týmy a zimu mám proloženou hokejem, tak bylo potřeba být taky doma se synkem. No a teď mimo nějaký aktivní pohyb (kolo, kajak, procházky) se budu připravovat hlavně na hřišti jak v Brně, tak v České Třebové.

2) Co je podle tvého názoru klíčem k tomu, že jsi v brněnských Buldocích zatím nemusel být ani jednou střídán během zápasu ?

Tak hlavní důvod je dle mě jednoduchý, a to fakt, že většinou ani nebylo kým (úsměv). Na zápas jsem většinou byl sám, nebo mně kryl záda Jura, který se ale celou sezónu potýkal se zraněními. Jinak, za což jsem rád, jsme si s týmem sedli a od prvního zápasu v Brně jsme si pomáhali, podporovali se a poráželi soupeře za soupeřem. Začátek jsem chytil dobře, čehož jsem se nejvíc bál, tým jsem podržel a kluci si začali více věřit a hráli více utočněji, což hře dle mě pomohlo. Celkově tým šlapal, tak nebylo asi třeba nijak zasahovat.

3) Jakým způsobem se snažíš vyrovnávat s tím, když v nějakém utkání cítíš, že zrovna není posvícení ?

No když nepočítám play off, tak jsem se nemusel vyrovnávat víceméně s ničím, jelikož bylo posvícení většinu sezóny. Jinak pokud pustím v důležité chvíli „blbý“ gól, pokaždé se cítím sklesle, že jsem pokazil výsledek celému týmu a doufám, že to kluci otočí. Naštěstí v zápasech, které se mi nepovedly, mě právě tým podržel střeleckými hody a nakonec jsme vždy zápas vyhráli. Nicméně je to pokaždé spíše momentální pocit v tu danou chvíli, jinak není třeba se nakonec nijak trápit pokaženým zápasem v základní části, důležité je dostat se do play off a tam už je to právě o každém zápase, káždé chybě a s tím se člověk vyrovnává hůř.

4) Jelikož Česká Třebová je evidentně tvým mateřským klubem, mohlo by se dle tebe v nejbližších letech stát, že se Lokomotiva vrátí do první ligy a ty by ses rázem musel rozhodnout pouze pro jeden mančaft ?

Česká Třebová je momentálně mým mateřským klubem, ovšem rád bych také zmínil, že předtím jsem odehrál 15 sezón ve Svitavách, odkud pocházím. Poslední roky tam byly ale trápení a já vždy chtěl zkusit vyšší soutěž. Po domluvě s Michalem Broulíkem jsem se dohodl nejprve na střídávem startu, následně na přestupu do A-týmu České Třebové. Bohužel 2 sezóny v 1. lize jsme se pohybovali ve spodní části tabulky, týmů bylo nejdříve 20, pak 18 a výjezdy byly se slabší učástí, což bylo nakonec znát. Po sestupu se A-tým spojil s B-týmem, zapojili se někteří junioři a herně nám to začalo šlapat. Hned první sezónu jsme získali titul a já věřil v návrat zpět do 1. NHBL. To se bohužel nekonalo a nekoná se to ani teď, kdy jsme titul obhájili. Takže nevím, jestli se na kolej 1. ligy někdy Lokomotiva vůbec vrátí. Byl bych za to rád, hrál bych ji určitě tam, ale jelikož tato myšlenka je zatím v nedohlednu, můžu se soustředit prioritně na 1. ligu v Brně.

5) Jelikož už máš za sebou vcelku bohatou brankářskou historii, je mezi čtyřmi navrátilci do 1. NHBL (Rakovník, Malenovice, Suchdol n. Luž., Plzeň-Litice) vůbec nějaký tým, proti kterému jsi ještě nechytal ?

Jak jsem se zmínil výše, první ligu jsem hrál jen 2 roky, takže neznám všechny týmy. I když v té době byla soutěž na týmy bohatá, nebyl tam Suchdol a Malenovice. V Suchdolu jsem kdysi dávno hrál baráž s dorostem, ale jinak tento tým vůbec neznám, stejně tak Malenovice. Proti Rakovníku a Liticím jsem chytal, takže jsem zvědavý, jak budou týmy vypadat letos.