V závěru se zrodilo drama, tři body však zůstaly v Brně

V předposledním kole základní části 1. NHBL zavítal do Brna mančaft z hlavního města, a sice HBC Hostivař. Domácí Buldoci bezmála promarnili čtyřbrankové vedení, když Pražané v posledních šesti minutách začali „vstávat z mrtvých“. Nakonec ale posádka Jana Emmera dotáhla duel do vítězného konce a díky zaváhání Dobřan se posouvá v tabulce na druhou pozici.

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí a sportující lidé

HBK Bulldogs Brno – HBC Hostivař 5:3 (0:0, 3:0, 2:3)

Branky a nahrávky: 18. Baláč (Smrž), 19. Klíma (Svoboda, Zbranek), 26. M. Šmarda (Nazad), 33. M. Šmarda (Jelínek, Nazad), 45. Jelínek (bez asistence) – 40. J. Vaniš (Macek, Zyta), 41. Brož (J. Vaniš, Kalaš), 42. Krupka (Kalaš, J. Vaniš).

Rozhodčí: Hrazdíra, Jeletz. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:2. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 26:24.

Sestava domácích: Sterenčák – Nazad, Cabák, Smrž, Zbranek – Baláč „C“, M. Šmarda, Jelínek, Fišar, Makara, Vysloužil, Klíma, Svoboda, Rygel.

Sestava hostí: Janovec (Štoural) – Novotný, Přeslička, D. Dušák, Kubeš – J. Vaniš, Zyta, Macek, Brož, Kalaš „C“, Kucarov, Krupka, Jachek, Píša.

Oba přítomné týmy měly o co hrát, neboť Buldoci stále bojují na dálku s Dobřany o druhé místo před play-off a Hostivaři záleží, aby nevyklouzla z postupové osmičky. Také se obě družiny musely popasovat s nepřítomností svých extraligových pušek Filipa Emmera (Brno) a Jana Čejky (Hostivař). První bezbranková perioda nabídla divákům vyrovnanou partii, hra se přelévala z jedné strany stadionu na druhou.

Výrazně se přiblížil otevření skóre domácí Makara, jenž rozezvučel tyč a za pár vteřin nedokázal propasírovat poskakující míček na brankovišti za Janovce Smrž. V opačném pásmu měl zanedlouho znamenitou šanci Krupka, který zblízka po přesné pobídce od spoluhráče minul. Jediné vyloučení této periody měl na svědomí pražský kapitán Kalaš, ale přesilovou hrou Brňané pohrdli. Do první pauzy při nebezpečné akci Hostivaře sice dostal balónek za záda Sterenčáka hostující Jachek, ale naštěstí pro Buldoky byla jeho dorážka pouze kopnuta dolní končetinou, tudíž po poradě sudích nadále trval bezgólový stav.

V průběhu další třetiny hostivařští dopřáli domácím prodlouženou početní výhodu pět na tři, když se k pykajícímu Kubešovi za nedovolené bránění u mantinelu přidali na trestnou lavici současně D. Dušák s Mackem. S touto možností naložilo Brno dokonale, když Smrž vrátil přihrávku zpět na modrou čáru Baláčovi, jenž propálil pražského gólmana – 1:0. Další úder přidali zelení hned v navazující klasické přesilovce proti čtyřem, kdy Svobodův neúspěšný pokus zametl do odkrytého zařízení Klíma – 2:0.

Hosté se snažili dostat zpět do kontaktu, o což se mohl postarat zejména Kucarov, který nebyl atakován u levé tyčky, ale obrovskou příležitost spálil. Naopak Buldoci ke konci 26. minuty unikli již na tříbrankový rozdíl, neboť Nazad vyslal na zteč Martina Šmardu, jenž stál volně na modré čáře a postupoval dále, ovšem ze strany na něj dotíral obránce, a proto se brněnský matador rozhodl vyslat ránu hned z vrcholu kruhu, čímž možná i lehce zaskočil Janovce – 3:0. Do druhého hvizdu obdržela možnost dvojnásobné přesilovky tentokrát Hostivař, ale ani v tomto případě recept ke snížení nenalezla.

V závěrečné etapě nejprve Makara nezakončil dle představ při brejku ve třech proti jednomu a dvě minuty po přestávce se zdálo, že domácím již nebude stát nic v cestě k plnému bodovému zisku. Baláč prohodil oranžový plast směrem dopředu k Jelínkovi a M. Šmardovi, kteří jej po důrazu dotlačili za brankovou čáru – 4:0. Jenže za čtyřgólového vedení očividně došlo na straně Brna k patrnému uspokojení a těsně poté, co ani nadvakrát nevyužil výhodné pozice před Sterenčákem Krupka, se hosté dočkali první branky v tomto utkání. Projektil Jiřího Vaniše od modré čáry byl ještě nadzvednut jiným hráčem a skončil v síti domácí brány – 4:1.

Do vypršení řádného hracího času scházelo jen necelých šest minut, ovšem krátce nato fauloval vysokou holí brněnský Fišar a za minutu si k němu přisedl sekající Jelínek. A dvanáct sekund po zahájení přesilovky pět na tři vypálil od modrého zbarvení Brož a tentokrát se jednalo o čistý průstřel – 4:2. A do ještě prekérnější situace dostali hosté Buldoky půl minuty před nejpozdějším vypršením Jelínkova trestu. Kalaš jednoduše nahrál Krupkovi těsně před brankoviště, kde to domácí neměli dostatečně pokryto a útočník číslo 42 bez otálení dostal Hostivař zpátky do zápasu – 4:3, na což brněnský kouč ihned zareagoval timeoutem.

Časomíra ukazovala údaj 11:57, tudíž stále zbývalo relativně dost času, ve kterém se do sirény mohlo udát cokoliv. Pražané v závěrečné minutě odvolali gólmana a vytvořili si tlak, ale prodloužení nakonec odmítl vyhozením přes celé hřiště až do opuštěné klece Jelínek – 5:3. Buldoci brali důležité tři bodíky a před posledním kolem základní části mají druhé místo tabulky ve svých rukou, jelikož dobřanští Šneci se v Opavě gólově neprosadili. Hostivař za týden přivítá doma Jindřichův Hradec, z čehož může vzniknout přímý souboj o postup do vyřazovacích bojů.