Buldoci po dramatickém boji vezou dva body z Přelouče

Déšť, který neustále zesiloval, promluvil do dnešního klání 1. ligy na východě Čech mezi Jestřáby a Buldoky. Ač to ze začátku vypadalo na jasnou záležitost hostí, Přelouč, která momentálně potřebuje každý bod pro účast v play-off, se pochopitelně nehodlala vzdát a nakonec z toho vzniklo pořádné drama. Brno nezužitkovalo k plnému bodovému zisku třígólový náskok v první periodě a pak ani dvougólový ve třetí. Strhující bitva dospěla až k samostatným střílením, v nichž z přeloučského bazénu vylovil bod navíc pro svůj celek hostující Fišar.

Na obrázku může být: jeden člověk nebo víc lidí, sportující lidé, baskebalové hřiště a venku

HC Jestřábi Přelouč – HBK Bulldogs Brno 4:5 SN (2:3, 0:1, 2:0; 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Vlk (bez asistence), 15. M. Šimek (Štefanský), 42. Příhoda (bez asistence), 44. Hejhal (bez asistence) – 2. Makara (Emmer), 3. Baláč (bez asistence), 7. Makara (Emmer, Baláč), 23. M. Šmarda (Jelínek), rozhodující nájezd Fišar.

Rozhodčí: Horský, Vokurka. Vyloučení: 8:7, navíc Macenauer (dom.) 10 min OT. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Střely na branku: 39:24.

Sestava domácích: Smekal (Sedmák) – Šmíd, Vorba, Stoklasa, Doležal, Micheschläger, Menc – Svoboda „C“, Příhoda, M. Šimek, J. Šimek, Hejhal, Drápalík, Macenauer, Štefanský, Vlk, Moravec.
Sestava hostí: Sterenčák (Horák) – Zapletal „C“, Zbranek, Dmytryszyn, Cabák, Smrž, Gavenda – Baláč, M. Šmarda, Jelínek, Emmer, Kunc, Makara, Fišar, Vysloužil, Svoboda.

Několik minut před startem utkání posledních dvou celků 1. NHBL, které stále nepřešly na plastový povrch, se nad východními Čechy spustil déšť. Brněnští Buldoci jako favorité tohoto duelu vlétli na svého soupeře jako uragán a hned z první nebezpečné šance vytěžili rychlou branku. Emmer přesprintoval bránícího zadáka a provětral domácího gólmana, po čemž dotírající Makara využil dobrého odrazu k dokončení akce – 0:1. Ve své aktivitě Brno pokračovalo a za 71 sekund svůj náskok zdvojnásobilo. Baláč se v přečíslení dva na jednoho rozhodl vzít odpovědnost na sebe a z úhlu zacílil svoji střelu přesně nad Smekalovo rameno – 0:2. Dostat Jestřáby do kontaktu mohl Drápalík, jenž z bezprostřední blízkosti ani nadvakrát své výhodné pozice nevyužil.

Během páté minuty padlo úvodní vyloučení, když odstřelil balónek mimo hrací plochu přeloučský Šmíd a přesilovkou hosté nepohrdli. Po držení míčku v pásmu prošel Emmerův pas k opačnému kruhu na Makaru, jenž se golfákem prosadil podruhé – 0:3. Zdálo se tedy, že Buldoci ze zaplaveného jestřábího hnízda jen seberou tři body a pojedou domů, jenže nakonec měl dnešní zápas krapet jiný scénář. Za tříbrankového vedení totiž svěřenci Jana Emmera značně polevili a domácí je po zbytek třetiny nepříjemně věznili v jejich obranné zóně. Gólem zaváněly především možnosti Svobody a Moravce, kteří mohli potrestat chyby hostujících obránců, druhý jmenovaný se ocitl v samostatném úniku.

V závěru úvodní periody se ale přeci jen Východočeši vrátili dvěma údery v krátkém sledu do hry. Nejprve Vlk vybojoval za bránou míček a po obtočení kolem klece jej až na druhý pokus zasunul za Sterenčákův beton – 1:3. Tři čtvrtě minuty nato Brno nezužitkovalo vyhrané buly ve vlastní třetině a oranžový plast se dostal ke Štefanskému, jehož nepovedenou přihrávku sice zachytil hostující brankář, ale ten následně naservíroval kontaktní gól na stříbrném podnose nepokrytému Michalu Šimkovi – 2:3.

Ve druhém dějství pršelo intenzivněji a kaluže hrály mnohem významnější roli. Jestřábi se herně zvedli a rázem začali plnit to, co se vždy od domácího celku očekává. Brno však rovněž přepnulo na vyšší stupeň a v této fázi utkání mělo také své pasáže. Například Makara v jednom okamžiku po svém pohledném sólu pálil dle brněnské lavice do tyčky nacházející se uprostřed zadní části brány, ale situace proběhla tak rychle, že sudí nedovedli jednoznačně posoudit, zda se jednalo o gól. Za pár chvil se těsně po vypršení jednoho z trestů hostí dostali do brejku proti jedinému bekovi Vysloužil s Emmerem, po čemž čtvrtý muž kanadského bodování celé ligy zblízka Smekala nepřelstil. Krátce nato ale přinesl Brňanům úlevu Martin Šmarda, kterému sice bránící hráč nejprve nedovolil převzít nahrávku od Jelínka zpoza klece, ale vzápětí jihomoravský matador vybojoval míček zpět a po důrazu na brankovišti zavěsil – 2:4. Šlo zároveň o jediný gólový okamžik této patnáctiminutovky.

I po druhé přestávce déšť stále houstl a zlepšení bylo v nedohlednu. Buldoci si do poslední třetiny přenesli početní výhodu, ve které podnikla Přelouč nebezpečný výpad a osamělý kapitán Svoboda mohl před odkrytým zařízením snížit zpátky na rozdíl jediné branky. Na druhé straně šli po opětovném vyrovnání sil do přečíslení Makara s Emmerem, ale Sedmák, kterého se kouč Štefanský rozhodl na poslední třetinu nasadit místo Smekala, se vyznamenal. Obrovskou šanci měl také domácí M. Šimek po hrubce brněnské defenzivy.

Když se pomalu blížil konec základní hrací doby, hosté dostali jedinečnou možnost přidat branku, která by přinesla definitivní klid, když se za napadení soupeře poroučel na trestnou lavici Macenauer, jemuž rozhodčí udělili také osobní trest za řeči. Ovšem ve finále bylo vše jinak. Aktivně napadající Příhoda u červené čáry přečetl úmysl Buldoků, vystartoval při vlastním oslabení po křídle dopředu a parádní trefou od mantinelu přesně pod břevno vzkřísil svůj tým – 3:4. Po zbytek přesilovky se Brno trápilo a závěrečné minuty odehrálo velmi bojácně, což jej nakonec také stálo plný bodový zisk. Jestřábi ke srovnání ani nepotřebovali odvolat gólmana, neboť ve chvíli, kdy se Sterenčák nacházel mimo svůj post, se nepodařilo hostům vyhodit balónek z pásma a to potrestal následným projektilem z kruhů Hejhal – 4:4. Ve zbývajícím čase již nikdo nerozhodl a tento napínavý duel měl tedy pokračování.

V nastavených pěti minutách byli Východočeši na koni, hrálo se především v jejich útočné třetině a strážce brněnské svatyně musel vytáhnout několik hrdinských zákroků, zejména při téměř stoprocentní příležitosti volného Michala Šimka. Jakmile se do první vážnější šance dostalo Brno a stále nepadlo rozuzlení, Štefanský vzápětí utekl hostující obraně přes celé hřiště, ovšem Sterenčák opět ukázal stopku, stejně jako zakrátko ve druhé bráně Sedmák, jenž zneškodnil samostatný únik Kunce.

O osudu utkání rozhodl až závěrečný rozstřel. Když se v základní sérii jako úplně poslední rozjel brněnský nájezdový specialista Fišar, stal se po povedeném blafáku do forhendu jediným úspěšným exekutorem a připsal Buldokům druhý bod. Jestřábi se díky vyválčené remíze dostali v tabulce na úroveň Jindřichova Hradce, který by se také rád probojoval do vyřazovacích bojů.