Vrťas Cup ovládly jihlavské celky, Buldoci po slibně rozehraném turnaji až čtvrtí

Na obrázku může být: 4 lidé

Druhý únorový víkend roku 2019 se v Jihlavě pořádal druhý ročník mezinárodního hokejbalového turnaje, jehož název „Vrťas Cup“ nese vzpomínku na bývalého místního trenéra Martina Vrátila. Účinkovalo v něm celkem devět mužstev, většinou druholigových z ČR a také jeden zahraniční výběr hokejbalistů z Bratislavy, jimž doplnily sestavu některé reprezentantky Slovenska hrající ženské mistrovství světa. Hlavními partnery této prestižní akce se staly pivovary Bernard a Ježek, sportovní klub SK Jihlava i samotné krajské město Vysočiny.

Týmy byly rozlosovány do dvou skupin. Ta první dostala název Bernard, která zahrnovala Jihlavu “B“, Přibyslavice, Draky z Kladna, rezervu Kert Parku z Prahy a C-tým pardubického Autoskla. Skupině Ježek byly přisouzeny mančafty Jihlava A, Bratislava, Bulldogs Brno a Vsetín. Základní hrací doba činila 2×10 minut. První den byla na programu základní část turnaje, v níž ovládli své skupiny Buldoci z Brna a hráči B-týmu Jihlavy. Nikdo však neměl stoprocentní úspěšnost, oba vítězové skupin v jednom utkání remizovali. Diváci, kteří si v sobotu našli cestu na jihlavský stadion pod autobusovým nádražím, mohli toho dne zhlédnout až 16 menších zápasů.

J.V.S.K. Slza Přibyslavice – SK Jihlava “B“ 0:2

V neděli od deváté hodiny ranní vypukly nejdůležitější boje o konečná umístění. Vítězové skupin postoupili přímo do semifinále.

HBC Draci Kladno – Bratislava 5:2 (9-7.místo)

Hned v první minutě, kdy se oba brankáři dostávali do provozní teploty, padlo na každé straně po jednom gólu. Draci byli po celé klání nebezpečnější, lépe si nabíhali a skórovali celkem pětkrát, z toho dvakrát po hrubé chybě soupeře ve vlastním pásmu. Slováci v závěrečných momentech lehce zkorigovali výsledek. Dvě branky Kladna měl na svědomí Sládek.

Čtvrtfinále (2A-3B): HC Kert Park Praha “B“ – HBK Vsetín 0:1

První polovina čtvrtfinálové bitvy byla velmi defenzivní s minimem brankových příležitostí. Bezbrankový stav přestal platit až krátce po minutové pauze, když při útočné akci využil dobrého odrazu vsetínský Ševčík. Od tohoto okamžiku zvýšilo utkání své obrátky a docházelo i k emotivním projevům. Pražané přidali na aktivitě a neustále bušili na dveře valašské obrany, která i nadále fungovala. Nejvíce musela Kert Park mrzet zahozená tutovka Klímy.

Čtvrtfinále (2B-3A): SK Jihlava “A“ – J.V.S.K. Slza Přibyslavice 3:1

Prvoligové jihlavské A bylo podle očekávání lepší. Hrálo v klidu, kombinovalo a po zásluze se posunulo do semifinále. Slza sice dokázala vyrovnat, z toho se však radovala jen pár sekund. Vítězství SK pak ještě zpečetil mladičký Herman.

HBC Autosklo H.A.K. Pardubice “C“ – Bratislava 3:1 (7-9.místo)

Východočeši určovali tempo a často přiváděli diváky k údivu neproměňováním takřka stoprocentních možností ke skórování. Nicméně ani tento celek nedal Bratislavě přičichnout alespoň k jedné výhře. Slováci to ještě zdramatizovali pár chvil před ukončujícím hvizdem, když využili kratší přesilovku, ale pak vlastním zaváháním naservírovali Autosklu pojistku do prázdné brány.

HC Kert Park Praha “B“ – J.V.S.K. Slza Přibyslavice 2:5 (o 5. místo)

Zpočátku souboje poražených čtvrtfinalistů měl navrch rezervní celek dvojnásobného obhájce titulu v extralize a Slza takřka těžila s minima maximum v prvním poločase, po kterém vedla 3:1. Pak přibyslavický mančaft dostal klání plně pod kontrolu a výhru si přesvědčivě uhájil, pouze jednou dovolil Pražanům snížit. Novák a Bednář si připsali po dvou trefách.

Semifinále (1A-vítěz ČF1): SK Jihlava “B“ – HBK Vsetín 4:2

Boj o první vstupenku do finále lépe rozehráli Valaši, nejprve neproměnili jeden samostatný únik i trestné střílení, pak po pohledné kombinaci otevřeli skóre. To ovšem bylo z jejich strany vše. Od této chvíle začala hýřit dvojnásobně větší aktivitou rezerva Jihlavy a vsetínská obrana, která byla v turnaji doposud velmi vyztužená, už nedokázala vzdorovat. Fantastický obrat, který zrežíroval Zápotočný, samozřejmě potěšil značnou část tribuny.

Semifinále (1B-vítěz ČF2): HBK Bulldogs Brno – SK Jihlava “A“ 0:1

Na Buldoky čekal v semifinále soupeř, nad nímž předchozího dne vydřeli těsnou výhru. První polovina nabídla minimum gólových šancí, neboť oba celky bravurně zvládaly hlídat zadní vrátka. Posléze však Jihlava začala svého soka mačkat a v jedné z přesilových her rozhodla o tom, že boj o zlatou trofej bude záležitostí obou místních družstev.

HBK Bulldogs Brno – HBK Vsetín 1:2 (o 3. místo)

Vsetínští hokejbalisté se nenechali zaskočit úvodní rychlou brankou Brna a jejich defenziva našla zpět svoji ztracenou formu. Buldoci, jejichž sestavu s výjimkou Makary tvořili pouze hráči B-týmu, si zkrátka všechno štěstí vybrali v sobotu. Když měli obrovskou šanci odskočit na dvougólový rozdíl, netrefil Šplíchal prázdnou bránu a pak se Brno do ložených příležitostí příliš nedostávalo. Valaši dvěma trefami převážili misky vah na svoji stranu a získali bronz. Jejich euforická oslava svědčila o tom, že byli za svůj konečný výsledek velmi vděční.

Finále: SK Jihlava “B“ – SK Jihlava “A“ 1:2

Oba jihlavské celky mohly finálový duel pojmout jako přátelské derby, neboť spolu často táhnou za jeden provaz. Do přestávky zaplněná tribuna gól neviděla, poté se začal lámat chleba. Střelecký účet otevřel Vilímek, jenž po individuální akci přes polovinu útočné třetiny překvapil nenápadným bekhendovým příklepem gólmana Bártů. Za pár momentů zvýšil náskok A-týmu zametením míčku mezi betony Růžička. Když se schylovalo k závěru celého turnaje, vykřesal pro B naději nejklidnější ostrostřelec party Zápotočný, jenž z mezikruží nedal ranou z první Milfajtovi nárok. Nakonec však k prodloužení bitvy nepomohla rezervě ani závěrečná power-play šest na čtyři a prvoligový mančaft Jihlavy, který za celou víkendovou akci inkasoval pouze třikrát, si zlatý pohár Vrťas Cupu pohlídal.