Brněnské áčko vykradlo pražskou Palmovku

Na pražském hřišti pod Libeňským plynojemem se strhla dramatická gólová bitva, kterou měli lépe rozehranou hokejbalisté domácí Hostivaře. Ovšem Buldoci z Brna dokázali za stavu 1:3 (z jejich pohledu) zmobilizovat síly, do hvizdu třiceti odehraných minut vyrovnali a v průběhu závěrečného dějství vstoupili poprvé do vedení, které do konce tohoto klání nepustili, a druhé venkovní vítězství v řadě je v tabulce posouvá na třetí příčku.

Na obrázku může být: 1 osoba, sportující, baskebalové hřiště a venku

HBC Hostivař – HBK Bulldogs Brno 4:5 (1:0, 2:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 9. J.Vaniš (Čejka, Zyta), 17. Jachek (Macek), 23. Čejka – TS, 36. Čejka (bez asistence) – 21. Jelínek (Baláč, Emmer), 23. Baláč (bez asistence), 29. Klíma (Emmer), 37. Makara (Emmer), 37. Klíma (Rygel).

Rozhodčí: Pleško, Černý. Vyloučení: 6:6, navíc Jandourek (hos.) OT. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 32:27.

Sestava domácích: Dušák (Janovec) – Kubeš, Macek, Novotný, Přeslička, Kucarov – J.Vaniš, Čejka, Zyta, Kalaš „C“, Litecký, Brož, Krupka, Píša, Jachek, D.Vaniš, Srp.

Sestava hostí: Sterenčák (Schönberger) – Zapletal „C“, Jandourek, Gavenda, Zbranek, Smrž, Cabák, Dmytryszyn – Makara, Fišar, Emmer, Jelínek, M.Šmarda, Baláč, Vysloužil, Klíma, Rygel.

Hostivař měla v úvodní periodě ze hry o něco více, avšak hosté se mnohdy také ukazovali pomocí nepříjemných brejků. Jako první se do znamenité šance dostal po průniku domácí Litecký, který minul, a také se po obkroužení poloviny pásma ocitl v nadějné příležitosti mezi kruhy Čejka. Na opačné straně pak mohl využít zaváhání beka forčekující Martin Šmarda.

Prvním putujícím hráčem za katr se stal domácí kapitán Kalaš, jehož prohřešek Brňané nepotrestali a následně je za to čekala vskutku ledová sprcha, jelikož Čejka po souboji za bránou přihrál do mezikruží nepokrytému Jiřímu Vanišovi, který nedal hostujícímu gólmanovi šanci – 0:1. Minutu a čtvrt před pauzou si Pražané zahráli dokonce přesilovku pět na tři, při které také v jednu chvíli s notnou dávkou štěstí podnikli nepříjemný výpad Emmer s Makarou. K žádné změně stavu ale do sirény nedošlo.

Z kraje druhé třetiny se krátce po vyrovnání sil na hrací ploše radovala Hostivař znovu. Po chybném přechodu Buldoků přes střední pásmo se balónek odrazil zpět na modrou čáru k Jachkovi, který bleskovou přízemní střelou nachytal na švestkách Sterenčáka – 2:0. Za další tři a půl minuty se hosté chopili možnosti k částečné nápravě, když sekal Litecký. V přesilové hře totiž Baláčovu odraženou pumelici zametl s přispěním Dušákova betonu za brankovou čáru volný Jelínek – 2:1.

Na vyrovnání ale muselo Brno na chvíli přestat pomýšlet za pouhých 66 sekund. V situaci dva na nulu byl Dmytryszynem nedovoleně zastaven Litecký a nařízeného trestného střílení se ujal Čejka, který ukázal svůj extraligový um a po blafáku příkladně zavěsil do vinglu – 3:1. Ovšem ještě v téže minutě se hráči v zeleném dostali zpátky do kontaktu, když Baláčův pokus z větší vzdálenosti tečoval jeden ze zadáků mimo dosah pražského brankáře – 3:2.

Zanedlouho měl šanci k vyrovnání Emmer, jenž po levém křídle přesprintoval bránícího hráče a běžel sám na Dušáka a totéž předvedl v opačném směru i J.Vaniš. Sterenčák musel vytasit důležitý zákrok i proti dorážce osamoceného Zyty. Skóre se ale nakonec ještě do druhého odpočinku přeci jen srovnalo, když na modré čáře při početní nevýhodě vyslal Emmer na zteč Klímu, který při svém samostatném úniku nezazmatkoval a pohotově uklidil míček za ležícího gólmana – 3:3.

Autorovi poslední branky hostí se záhy spustila krev, když jej do obličeje fauloval vysokou holí Kubeš a Brno tak mělo k dispozici čtyřminutovou početní převahu, z toho necelé dvě minuty pět na tři. Jenže k obratu ji nevyužilo a posléze si vzali slovo opět domácí, kdy po velké minele brněnské obrany snadno unikl Čejka, jenž ze strany zakončil svoji akci nad Sterenčákovo rameno – 4:3. O osudovou chybu se ale nejednalo, neboť za pouhých 28 vteřin byl stav znovu smírný. Makara u mantinelu vystihl rozehrávku Hostivaře a poslal oranžový plast na Emmera, od kterého obdržel zpětný pas do dobré pozice, z níž se nezmýlil – 4:4. To vrátilo hostům do žil ztracenou dávku energie a po krátké chvilce se poprvé ujali vedení. Rygel u hrazení přiťukl míček Klímovi, který si jej potáhl směrem doleva po hranici kruhu a přesně zacílenou ranou skóroval – 4:5.

Na hattrick útočil v nadějné příležitosti Čejka, jenž označil pouze tyčku. Potom musel strážce brněnského brankoviště pokrýt šanci Přesličky, který se uvolnil a vyjel si zpoza brány do volného prostoru. Když domácí na poslední dvě minuty odvolali Dušáka, znamenitě zahrozil neatakovaný J.Vaniš, jenž z blízka netrefil. Poté už závěrečné momenty Buldoci bez větších trablů ubránili a připisují si tak druhou výhru v řadě na plastovém povrchu, což se jim v 1. Lize ještě nepodařilo. Zároveň se po více než dvaceti letech ocitá brněnský mančaft v tabulce druhé nejvyšší soutěže mezi nejlepšími třemi.