Buldoci zdramatizovali sérii, ale obrat se nezdařil

Fotka uživatele Brněnský hokejbalový svaz.

30.3.2018

Druhá emotivní osmifinálová bitva konaná na půdě Jindřichova Hradce skončila stejným výsledkem jako ta první, ovšem tentokrát slavil brněnský celek. Domácí, ačkoli soupeře přestříleli na play-off nevídaným poměrem 44:10, se nedokázali utrhnout na více než jednogólový rozdíl a toho Buldoci s blížícím se závěrem poslední periody dokonale využili, když se výkonnostně zvedli a dvěma brankami během pouhých 12 sekund převážili misky vah na svoji stranu. Dramatická série tedy dospěla do třetího rozhodujícího mače opět na jihu Čech.

TJ HBC Olymp Jindřichův Hradec – HBK Bulldogs Brno – 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Slanina (Hunal) – 43. Emmer (Gavenda), 43. M.Šmarda (bez asistence).

Rozhodčí: Jeletz, Prudík. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 44:10.

Sestava domácích: J.Janák (F.Janák) – Hunal, Landkammer, Plášil, Tržil, Popelka – Mátl, Čapek, Slanina, Kohút, Matějka, Škarda, Miláček, Strašík, Smudek.

Sestava hostí: Schönberger (Kučera) – Zapletal, Dmytryszyn, Gavenda, Emmer – Baláč, L.Šmarda, M.Šmarda, Mejzlík, Svoboda, Fišar, Vysloužil, Klíma.

Na domácích bylo od úvodního buly vidět velké odhodlání proměnit vybojovaný mečbol z Brna, jelikož měli otěže utkání ve svých rukou a mnoha projektily zasypali gólmana Schönbergera, který dnes vychytal i nemožné. Buldoci hrozili zejména z protiútoků a i na jejich straně se vyskytly znamenité šance k vyrušení bezgólového stavu. Nejdříve běželi na jednoho beka oba Šmardové, pak mohl nahození Svobody protečovat před brankovištěm osamocený Mejzlík, jenž přestřelil. Hráči Olympu postupně promarnili tyto příležitosti: při nebezpečném přečíslení neuspěl u levé tyče volný Čapek a později na stejném místě i Matějka; v situaci dva na jednoho šli Smudek se Strašíkem; Slanina se dostal k zakončení po oběhnutí celé obrany. Jednu branku Donauschachtlovy posádky nakonec dvojice sudích neuznala kvůli nedovolenému zákroku na gólmana, ovšem minutu a půl před přestávkou se mohl Jihočeský tým radovat, neboť při dalším obrovském přečíslení to Slanina zkusil sólově a trefil volný otvor u bližší tyčky – 1:0.

Po začátku druhého dějství se bíločervení ihned nastěhovali do útočného pásma, kde při závaru napálil Hunal dobře umístěné břevno. V následující přesilovce domácích nepřipustil novou změnu skóre čarující Schönberger. Krátce nato si zahrálo Brno výhodu pět na tři, pro jejíž využití nenašlo recept a těsně po znovuvyrovnání sil na hrací ploše se vrhli do brejku Slanina s Miláčkem, ale muž s maskou byl připraven. Do druhého hvizdu ještě při jedné ošemetné situaci zazvonila tyč po pokusu domácího Čapka.

V poslední třetině se mohl Jindřichův Hradec pokusit navýšit vedení ve dvou početních výhodách díky prohřeškům Dmytryszyna a L.Šmardy a v první z nich trefil Hunal již podruhé za toto utkání brankovou konstrukci. Ostatní rány zlikvidoval spolehlivý Schönberger a obrana také odváděla dobrou práci. Jakmile se začal blížit konec řádné hrací doby, musely domácí hokejbalisty mrzet všechny jejich zahozené šance. Ve 43. minutě totiž přesným pasem přes dvě třetiny našel Gavenda na modré čáře zapomenutého Emmera, který svůj následný únik zakončil bezchybným blafákem do bekendu a nastartoval brněnské oslavy – 1:1. To evidentně poslalo Olymp do kolen, zatímco Buldoci získali nový příval energie do žil, což se hned projevilo v dalším průběhu posledních momentů tohoto osmifinálového dílu. Hned pár sekund po středovém buly se zelení pustili do další akce, při které si Martin Šmarda nastřelil lehce vyběhnutého Jana Janáka a poté zametl odražený míček do prázdné brány – 1:2. Ještě si však domácí mohli vynutit prodloužení, když jim nabídnul dvojnásobnou power-play faulující Fišar. Ale to by nesměl předvést zákrok zápasu Schönberger, jenž zabránil téměř jistému gólu do zcela odkryté klece. Konečný verdikt tedy zněl – série ještě neskončila.

31.3.2018

V sobotu to byl opět vyhecovaný a dramatický zápas, v jehož první polovině se zdálo, že je na obzoru překvapení série. Brno si totiž vypracovalo dvoubrankový náskok. Olymp se však dokázal vymanit z tlaku, potvrdil svoji kvalitu a v poslední periodě dokonal obrat, čímž odmítl vyřazení a ve čtvrtfinále se střetne s Jihlavou. Pro Buldoky, kteří vůbec poprvé okusili vyřazovací boje 1. ligy, sezóna skončila.

TJ HBC Olymp Jindřichův Hradec – HBK Bulldogs Brno 4:2 (0:1, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 25. Kohút (Škarda), 28. Slanina (Strašík), 33. Hunal (Škarda), 40. Škarda (Plášil) – 4. Mejzlík (Svoboda, Zapletal), 22. Klíma (M.Šmarda, Baláč).

Rozhodčí: Daněk, Vokurka. Vyloučení: 5:7; navíc Kohút (dom.), Svoboda (hos.) OT; Jandourek (hos.) OK. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Střely na branku: 43:20.

Sestava domácích: F.Janák (J.Janák) – Hunal, B.Mátl, Landkammer, Plášil, Tržil – Popelka, D.Mátl, Čapek, Slanina, Miláček, Kohút, Škarda, Strašík, Smudek.

Sestava hostí: Schönberger – Zapletal „C“, Dmytryszyn, Gavenda, Jandourek – Baláč, Emmer, M.Šmarda, Mejzlík, Svoboda, Fišar, Vysloužil, Klíma.

Dalšího dne šlo do tuhého a start rozhodujícího klání byl naplánován na neobvyklý čas 11:00. Oba celky nastoupily v lehce pozměněné sestavě a brankoviště domácích střežil tentokrát Filip Janák, jenž chytal také minulý týden v Brně.

Svěřenci trenéra Emmera byli po srovnání série při chuti a velmi brzy dali domácím první zářez. Chvíli poté, co hostující Emmer tentokrát neproměnil svůj sólový únik, přišla úspěšná brněnská akce. Svoboda zavezl po křídle míček hluboko do pásma a pak nahrál zbíhajícímu Mejzlíkovi, jemuž se nadvakrát podařilo dokončit dílo – 0:1. Útočník se čtyřkou mohl zakrátko svůj gólový příspěvek zdvojnásobit, když zleva upláchl zadákům, avšak v tomto případě mu ukázal stopku F.Janák. Hradečtí se mohli do přestávky pokusit o vyrovnání ve dvou na sebe navazujících početních výhodách, ale chyběla jim přesnost a obětavě branící soupeř jim mnoho nedovolil.

Z kraje prostřední fáze hry minul při tutovce v blízkosti brankoviště M.Šmarda. Ovšem záhy při rýsujícím se brejku hostí zatáhl za záchrannou brzdu Strašík, po čemž si první přesilovku zahrálo i Brno a také ji zúročilo. Martin Šmarda po dobré práci spatřil na vrcholu kruhu osamělého Klímu, který se příkladně trefil přímo nad lapačku gólmana – 0:2. Jenže dvoubrankové vedení Buldoky nezdravě uspokojilo a brzy skončil v jejich síti kontaktní gól, když po Škardově zadovce od zadního mantinelu zavelel k obratu Kohút, jenž si našel volné místo u pravé tyčky – 1:2. V tu chvíli ožilo i do té doby zmrazené publikum a vyrovnávací branka byla na spadnutí. O tu se ještě do druhého hvizdu postaral kanonýr Slanina, který po Schönbergerově chybě nemohl netrefit odkrytou klec – 2:2.

Vše tedy musela rozhodnout třetí perioda. Na jejím začátku bylo v krátkém sledu po jednom vysoce nepříjemném brejku na každé straně. Na jednoho obránce se řítili Čapek se Slaninou a hned při protiakci spálil jedinečnou šanci uvolněný Emmer mezi kruhy. Rozdílová trefa ovšem přišla velmi brzy a měli ji na svědomí domácí. Po Škardově vyhraném vhazování neotálel Hunal a z první prostřelil vše, co mu stálo v cestě – 3:2. Olympu však toto vedení stále nestačilo a byli dále aktivní v ofenzívě, až se nakonec krátce po poslední změně stran ještě výrazněji přiblížili postupu do čtvrtfinále. Škarda po své individuální akci přes polovinu útočné třetiny využil špatného Schönbergerova výhledu a bekendem prostřelil celou skrumáž před bránou – 4:2. Tím bylo takřka rozhodnuto, neboť hostům viditelně začaly docházet síly. Poslední chvíle rozhodujícího osmifinále okořenil pouze pěstní souboj mezi Kohútem a Svobodou.